- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Pfizer vlani silne zvýšil tržby aj zisk, čaká silný rast tržieb za vakcínu na covid

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer vlani zvýšila tržby o 95 percent na 81,3 miliardy dolárov, najmä vďaka vakcíne proti covidu-19.

Ďalší masívny rast firma očakáva tento rok, len z predaja covidovej vakcíny a nového lieku na covid čaká tržby okolo 54 miliárd USD. Firma to dnes uviedla v správe o výsledkoch hospodárenia.

Z výsledkových správ podniku vyplýva, že Pfizer medzi rokmi 2018 až 2020 tržby zvýšil iba nepatrne. V roku 2018 predstavovali zhruba 40,8 miliardy, v nasledujúcom roku 41,2 miliardy a predvlani asi 41,7 miliardy dolárov. Masívny rast zisku aj tržieb mu teda od minulého roka zaisťujú až vakcíny proti covidu-19.

Za minulý rok Pfizer zvýšil čistý zisk o 140 percent bezmála na 22 miliárd dolárov. Firma upresnila, že z predaja vakcíny na covid-19 tento rok čaká tržby okolo 32 miliárd dolárov, ďalších 22 miliárd USD čaká z predaja prípravku paxlovid.

Female radiologist analyzing chest X-ray of an patient at medical clinic during coronavirus epidemic.

Analytici v ankete spoločnosti Refinitiv predpokladali, že tohtoročné tržby dosiahnu 33,8 miliardy USD v prípade vakcíny a 22,9 miliardy dolárov v prípade paxlovidu. Vzhľadom k tomu, výhľad tržieb nenaplnil očakávania, akcie podniku pred začatím obchodovania na newyorskej burze odpisovali cez štyri percentá.

Úhrnom Pfizer tento rok očakáva tržby v rozmedzí od 98 do 102 miliárd USD. Odhad analytikov bol pritom vyšší a predstavoval 105,5 miliardy USD.

Vakcína vyvinutá spoločne s nemeckou spoločnosťou BioNTech a založená na technológii mRNA sa používa vo viac ako 160 krajinách vrátane Spojených štátov. Pfizer má v pláne tento rok vyrobiť vyše štyri miliardy dávok vakcíny. V minulom roku vyprodukoval asi tri miliardy dávok.

Corona Virus Mutant with blue human cell background

U lieku paxlovid sa ukazuje, že znižuje počet hospitalizácií a úmrtí u vysoko rizikových pacientov, pripomína agentúra Reuters. Firma očakáva, že tento rok vyrobí najmenej 120 miliónov dávok tejto pilulky.

PR článek

Další články autora