- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Hybridov sa vlani v Únii predalo prvýkrát viac ako dieselov

Vlani sa v Európe po prvýkrát predalo viac hybridných áut ako vozidiel s dieselovým motorom. Rozdiel bol 48 áut. Vo svojej správe to dnes uviedlo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Každé jedenáste vlani predané auto poháňa batérie, úhrnom ich na cestách pribudlo 878 432.

Samonabíjacie hybridné vozidlá majú batériu nabíjanú spaľovacím motorom a na elektrický pohon spravidla môžu prejsť iba obmedzenú vzdialenosť. Tak zvané plug-in hybridy sa tiež môžu nabíjať samy, ale výhodnejšie je sieťové napájanie. Majú na podporu aj spaľovací motor, zatiaľ čo čisté elektromobily jazdia iba na batériu.

V Európskej únii bolo v priebehu minulého roka zaregistrovaných celkovo 1 901 239 samonabíjacích hybridných áut, oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o 60,5 percenta. Počet registrácií dieselových áut, ktorých ubúda od aféry automobilky Volkswagen z roku 2015, vlani klesol o tretinu na 1 901 191.

V Českej republike sa vlani predaj nových áut s hybridným pohonom zvýšil o 82 percent na 23 074 vozidiel. Hybridy tvorili 11 percent z celkového predaja nových osobných automobilov, a aj keď podiel dieselov v posledných rokoch klesá, autá s naftovým motorom sa na trhu stále podieľali z 24,7 percenta, teda viac ako dvojnásobkom proti hybridom. Benzínové autá mali v tuzemsku podiel 68 percent.

Nové vládne dotácie na nízkoemisné alebo bezemisné vozidlá, ktoré v EÚ vstúpili do platnosti ako súčasť programov na ozdravenie ekonomiky z dopadov pandémie covidu-19, viedli k strojnásobeniu predaja plug-in hybridov a rýdzo elektrických áut.

Výrobcovia automobilov považujú plug-in hybridy za prechod k plne elektrickým vozidlám. Niektoré ekologické organizácie ale kritizujú dopady na životné prostredie. Zo štúdií vyplýva, že vodiči sa viac než na batériu spoliehajú na spaľovací motor, čo zvyšuje emisie týchto vozidiel.

„Hybridné pohony sú pre súčasný svet, keď nie je toľko dobíjacích staníc, ideálne. Je možné tak jazdiť ekologicky a mať istotu dojazdu, ktorá úplne elektrickým autám chýba. Navyše si hybridy elektrickú energiu sami jazdou vyrábajú. To je jeden z dôvodov, prečo hybridné vozidlá v Anytime využívame,“ uviedol riaditeľ carsharingovej firmy Anytime v SR Milan Beutl. Anytime prevádzkuje 500 hybridných vozidiel Toyota.

Side view waist up shot of a young woman in a dress using her mobile phone while waiting for her white electric car to charge during sunset

Predaj čistých elektromobilov v minulom roku podľa údajov ACEA vzrástol o 63,1 percenta na takmer 878 500. Predaj plug-in hybridov sa zvýšil o 70,7 percenta bezmála na 867 100 vozidiel.

Najrozšírenejším typom pohonu zostal benzínový motor. Podiel týchto áut na celkových registráciách však klesol na 40 percent v porovnaní so 48 percentami v roku 2020.

PR článek

Další články autora