- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Nemecký kancelár striktne proti dodávkam zbraní Ukrajine: Občania si to neželajú

Nemecký kancelár Olaf Scholz pred svojou prvou cestou do Spojených štátov znovu vyhlásil, že je striktne proti dodávkam nemeckých zbraní na Ukrajinu.

V nemeckej televíznej stanici ARD zdôraznil, že pokračuje v predchádzajúcom politickom kurze bývalej kancelárky Angely Merkelovej. „Spolková vláda má už mnoho rokov jasnú politiku, že nebudeme dodávať do krízových oblastí a že nebudeme dodávať smrtiace zbrane na Ukrajinu,“ povedal krátko pred odletom. „Tak to mala moja predchodkyňa, tak to bolo správne a správne to aj zostane,“ povedal kancelár, ktorý Merkelovú nahradil vlani v decembri.

Scholz pritom spomenul, že sa z radov verejnosti ozývajú aj iné hlasy, ale že väčšina Nemcov to vidí rovnako ako on. „Ale mojou povinnosťou je robiť to, čo je v záujme nemeckého ľudu a čo je v tomto prípade aj názorom občanov našej krajiny.“

Nemecký kancelár čelil obvineniu od partnerov v NATO vo východnej Európe, ale aj zo strany Spojených štátov, že počas ukrajinskej krízy vyvíja príliš malý tlak na Rusko. V pondelok si Scholz chce u amerického prezidenta Joea Bidena overiť, že partneri Nemecka vedia, koho v tejto krajine majú, ako sa nedávno vyjadril v reakcii na otázku, ako sa on sám pri takej kritike cíti.

Scholz ale tiež povedal, že Nemecko by mohlo vyslať viac jednotiek do Litvy, a posilniť tak východné krídlo NATO v odpovedi na zhromažďovanie ruských vojenských síl na hranici s Ukrajinou. Kancelár uviedol, že sa o veci porozpráva s hlavami všetkých troch pobaltských štátov, až ho v Berlíne vo štvrtok navštívi.


Zeman v Partii: Koudelku by nemenoval, do Pekingu by išiel, ruskej agresie sa nebojí

Rusko v posledných mesiacoch zhromaždilo pri hraniciach s Ukrajinou desiatky tisíc vojakov, čím vyvolalo obavy Západu, že sa pripravuje na vojenskú akciu na Ukrajine. Moskva odmieta náznaky, že má v pláne Ukrajinu napadnúť. Tvrdí, že má obavy o vlastnú bezpečnosť. Od Spojených štátov a NATO žiada okrem iného záruku, že aliancia neprijme Ukrajinu za člena, a nebude tak zvyšovať svoju prítomnosť v blízkosti Ruska.

School shootings, gun control, bullying and gun violence. Social issues symbolic image. A child pulls out a 9mm pistol from a school backpack.

Český prezident Miloš Zeman dnes vyhlásil, že nezdieľa obavy z prípadnej ruskej agresie voči Ukrajine a že nie je dôvod presúvať vojakov k východným hraniciam Severoatlantickej aliancie.

Bezpečnostný poradca Bieleho domu Jack Sullivan povedal, že Rusko by mohlo začať inváziu do niekoľkých dní či týždňov. Je ale podľa neho aj možné, že sa Moskva rozhodne pre diplomatické riešenie.

PR článek

Další články autora