- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Európska komisia dala jadru a plynu zelenú, Rakúsko ju zažaluje

Európska komisia dala jadru a plynu zelenú, Rakúsko ju zažaluje

Európska komisia schválila dočasné zaradenie jadra a plynu medzi čisté zdroje energie, na ktoré majú členské krajiny Európskej únie zásadne odlišné názory. Komisia v takzvanej taxonómii vyšla v ústrety krajinám ako Francúzsko, Poľsko či Česko, ktoré chcú na jadro a plyn vsádzať pri odstavovaní elektrární či teplární využívajúcich uhlie alebo ropu.

Pravidlá, ktorých cieľom je presvedčiť súkromných investorov k podpore spomínaných zdrojov v nasledujúcich dvoch desiatkach rokov, kritizuje skupina ďalších štátov. Rakúsko už oznámilo, že v nasledujúcich týždňoch podá proti rozhodnutiu žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Uviedla to dnes rakúska ministerka pre klímu Leonore Gewesslerová. K Rakúsku sa pripojí aj Luxembursko. Podľa Gewesslerovej musí Rakúsko so žalobou formálne počkať do chvíle, než norma začne platiť.

Konečná podoba taxonómie sa oproti pôvodnému návrhu z prelomu roku dočkala niekoľkých zmien. Komisia napríklad odstránila čiastkové termíny pre prechod k čistému plynu a ponechala len konečný rok 2035, kedy budú musieť zelenými investíciami podporené podniky využívať iba nízkoemisné plyny. Pri jadre sa zásadné podmienky nezmenili, štáty teda budú musieť okrem iného mať hlbinné úložiská vyhoreného paliva od roku 2050. Zelený status budú mať iba tie nové jadrové bloky, ktoré získajú stavebné povolenie do roku 2045.

„Posilnenie súkromných investícií v prechode k čistým energiám je kľúčom k dosiahnutiu našich klimatických cieľov. Preto prichádzame so striktnými pravidlami, ktoré pomôžu získať financie na podporu tohto prechodu od zdrojov, ako je uhlie, spôsobujúcich väčšie škody,“ povedala eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová, podľa ktorej sa v EÚ zhruba 15 percent energie stále vyrába z uhlia.

Komisia zdôrazňuje, že pravidlá majú byť iba návodom pre investorov, ktorí budú chcieť svoje peniaze vložiť do udržateľných projektov. Nijako však neobmedzujú členské štáty v tom, aký energetický mix si zvolia, majú iba urýchliť prechod k nízkouhlíkovému hospodárstvu.

Non GMO label set. GMO free icons. No GMO design elements for tags, product packag, food symbol, emblems, stickers. Healthy food concept. Vector illustration.

Štáty a Európsky parlament preniesli na komisiu mandát na schválenie taxonómie, preto do jej podoby po dnešku už nemôžu zasahovať. Majú ale možnosť ju odmietnuť ako celok. Muselo by sa však za to najneskôr do pol roka vysloviť aspoň 20 z 27 členských krajín či väčšina europoslancov. To je podľa doterajších vyjadrení politikov nepravdepodobné, hoci európski zákonodarcovia z radov zelených už začali pre zamietnutie pravidiel hľadať spojencov.

PR článek

Další články autora