Výber správnej pôžičky ovplyvní to, či človek dosiahne svoj finančný cieľ, alebo skončí v horšej situácii. Ak venuje dostatočný čas prieskumu a dokladne preverí veriteľov a ponuky úverov, môže ušetriť značnú sumu peňazí a dosiahnuť pozitívne finančné výsledky.
Ktokoľvek sa môže dostať do situácie, kedy bude potrebovať pôžičku. Situácie sú rôznorodé, buď môže ísť o náhlu potrebu zakúpiť niečo, čo je nad jednotlivcov rozpočet, alebo si niekto hľadá svoje vysnívané bývanie a rozhodne sa požiadať o hypotéku.
Pôžička je taktiež bežnou súčasťou podnikania. S úverom môže podnikateľ začínať, aby svoj biznis rozbehol, rozšíril alebo sú jeho výdavky vyššie, než by si mohol dovoliť.
Čo je dôležité vedieť pred výberom pôžičky
Úverové skóre je hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje schopnosť získať pôžičku, a je dôležité pri určovaní úrokovej sadzby. Mnohí bežní veritelia používajú na posúdenie individuálnej úverovej bonity fixné úverové skóre.
Človek by nemal akceptovať len podmienky pôžičky, ktorú mu predložil veriteľ, ktorého v súčasnosti využíva. Mal by si nájsť čas na preskúmanie iných možností, ktoré môžu byť konkurencieschopnejšie.
Pri porovnávaní najlepších pôžičiek treba brať do úvahy viac než len úrokovú sadzbu. Klient by nemal prehliadnuť ani:
- dodatočné náklady
- poplatky spojené s každou ponukou úveru
- splátkový kalendár
- výšku pokuty za predčasné splatenie
- výšku pokuty za vynechanie splátok
Kvalitná pôžička by mala mať aj dostupné doplnky, ako je ochrana splátok a benefit asistenčnej služby. Splátkový plán by mal byť prispôsobený finančným možnostiam a osobným cieľom jednotlivca.
V neposlednom rade treba zvážiť, aká je pravdepodobnosť, že človek dokáže splácať pôžičku, a iné finančné záväzky. Treba si uvedomiť, že predĺženie doby splácania môže znížiť výšku mesačných splátok, ale môže navýšiť úroky.
Pôžička na podnikanie
Rozbehnúť podnikanie a udržiavať ho v čo najlepšom stave si vyžaduje veľké finančné investície. Aby človek nečakal len na to, čo si nasporí, bude potrebovať pôžičku. Slovenský trh ponúka pôžičky na podnikanie, ktoré podržia podnik na nohách a podporia plynulý biznis.
Človek pomocnú ruku nájde v bankách aj nebankových spoločnostiach. Najlepšie je vybrať si tú s najnižším úrokom a zároveň nízkou ročnou percentuálnou mierou.
Od bežných úverov sa líšia najmä výškou poskytovanej sumy, ktorá sa môže vyštverať do stoviek až miliónov tisíc. Aby finančná inštitúcia žiadosť o úver schválila, musí človek splniť niekoľko základných podmienok:
- byť zapísaný v obchodnom alebo živnostenskom registri
- niekoľko mesačná podnikateľská história
- dobré úverové skóre
- preukázateľný účel úveru
Pôžička na podnikanie pre začiatočníkov zvykne niektoré z týchto údajov vynechávať. Inštitúcie dávajú priestor pre tzv. start-upy, a preto budú viac prihliadať na podnikateľský zámer.
Tento typ pôžičky môže preklenúť aj výdavky na výplaty zamestnancov. V prípade, že podnik nedosiahol dostatočné príjmy, je potrebné zabezpečiť najmä tých, ktorí sa na chode podniku podieľali, aby sa nemuseli spoliehať na pôžičku do výplaty.
Ostatné typy pôžičiek
Na trhu je niekoľko druhov pôžičiek dostupných pre podnikateľa aj bežného spotrebiteľa. Začínajú už na pár eurách a končia na stovkách tisícoch. Na čo všetko sa dajú použiť a čo k nim osoba potrebuje?
K žiadosti o pôžičku si musí každý zabezpečiť:
- doklad totožnosti
- doklad o príjme
- účel pôžičky (ak si to konkrétny produkt vyžaduje)
- minimálny vek 18 rokov
Spotrebná pôžička slúži na osobné výdavky, ako sú nákupy elektroniky, domácich spotrebičov, dovoleniek alebo renovácií. Zvyčajne nie sú zabezpečené a majú fixnú dobu splatnosti.
Kreditná karta je platobný nástroj, ktorý umožňuje klientovi používať určitý limit peňazí poskytovaný vydavateľom karty. Klient môže použiť tieto finančné prostriedky na nákup tovaru a služieb a následne ich splatiť v stanovenom období.
Finančné inštitúcie myslia aj na študentov a ponúkajú študentské pôžičky. Zvyknú byť s veľmi nízkou úrokovou sadzbou a bez poplatkov za vybavenie. Študentská pôžička dokáže pokryť vysoké výdavky na štúdium, či už ide o ubytovanie, školné alebo nákupy kníh a pomôcok. Okrem toho môžu študenti požiadať o príspevok z Fondu na podporu vzdelávania.
Recenzie na pôžičky
Skúsenosti užívateľov sa líšia a s nimi aj recenzie pôžičiek. Veľa ovplyvňuje výška úroku, podmienky splácanie, no aj samotná komunikácia spoločnosti s klientom.
Finzo recenzie odkazujú napríklad na rýchle a jednoduché vybavenie pôžičky. Spokojní sú so širokou ponukou a možnosťou vybrať si ten najvhodnejší produkt. Ide o P2P pôžičky, ktoré zvyknú mať pozitívnejšie ohlasy, ako je to aj v prípade recenzie Finzo.
Z nebankových spoločností má dobré recenzie aj Žltý melón, ktorý má na Slovensku už niekoľkoročnú históriu, či Home Credit poskytujúci výhodné nákupy na splátky.
Z bankových inštitúcií si možno podľa hodnotenia užívateľov vybrať mBank, Raiffeisen alebo Slovenskú sporiteľňu, ktoré majú napríklad nízke alebo nulové poplatky za vybavenie alebo nižší úrok než ostatné banky.
Klienti ocenia transparentné podmienky a informácie o úvere. Klarita týkajúca sa úrokov, poplatkov, podmienok splácania a zabezpečenia je dôležitá pre dôveru klientov.