- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Vyriešiť krízu okolo Ukrajiny môže trvať ešte mesiace, varoval Macron

Macron podľa svojich slov dostal od Putina prísľub, že v spore Moskvy a Západu ohľadom Ukrajiny nebude nasledovať „zhoršenie alebo vyostrenie“
Vyriešenie súčasnej krízy okolo Ukrajiny môže trvať ešte mesiace, varoval dnes francúzsky prezident Emmanuel Macron.

(AKTUALIZOVANÉ) Macron o kríze hovoril v Kyjeve po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa Macrona už ale existujú konkrétne riešenia, ako aktuálny vyostrený spor medzi Ruskom a Západom vyriešiť. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Francúzsky prezident zopakoval, že pri pondelkovom rokovaní v Kremli s ruským lídrom Vladimirom Putinom získal od ruského prezidenta uistenie, že Moskva k vyostreniu situácie prispievať nebude. Macron zároveň uviedol, že ako Zelenskyj, tak Putin sa zaviazali dodržiavať minské dohody, ktorých cieľom je ukončiť boje na východnej Ukrajine.

Francúzsky líder dnes po rozhovoroch so svojím ukrajinským partnerom vyjadril nádej, že sa čoskoro uskutoční ďalšie rokovanie v takzvanom normandskom formáte o vyriešení konfliktu na východnej Ukrajine s proruskými separatistami. Rusko odmieta, že by bolo priamo zapojené do bojov na východe Ukrajiny, rokuje ale s Ukrajinou pod patronátom Francúzska a Nemecka už od roku 2015, kedy vďaka uzavretiu minských dohôd ustalo najväčšie násilie. V poslednej dobe ale tieto rokovania zásadný prielom nepriniesli.

Z Kyjeva dnes Macron zamieri do Berlína, kde sa zíde s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Tie bude informovať o pondelkových aj dnešných rokovaniach s ruskými a ukrajinskými štátnikmi. Stretnutie v Berlíne sa koná v rámci takzvaného weimarského trojuholníka, ktorý tvorí Francúzsko, Nemecko a Poľsko.
Emmanuel Macron podľa svojich slov dostal od Putina prísľub, že v spore Moskvy a Západu ohľadom Ukrajiny nebude nasledovať „zhoršenie alebo vyostrenie“. Pondelkové rokovanie francúzskeho prezidenta Macrona s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Kremli pomohlo predísť ďalšiemu zhoršeniu bezpečnostnej krízy okolo Ukrajiny – francúzsky štátnik to dnes podľa agentúr Reuters a AFP povedal novinárom.

Francúzsky prezident dodal, že považuje za splnený svoj cieľ zabrániť ďalšej eskalácii a dať priestor novým vyhliadkam. Dnešné vyhlásenie pred novinármi Macron urobil v lietadle na ceste z Moskvy do Kyjeva, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba k dnešnému plánovanému rokovaniu v Kyjeve povedal, že Ukrajina sa na debatu s francúzskym lídrom teší, ale že sa nenechá prinútiť, aby prekročila limity, ktoré si stanovila. „Sme otvorení dialógu, ale nepôjdeme cez svoju červenú čiaru a nikomu nedovolíme, aby nás k tomu donútil,“ povedal Kuleba.

Solidarita Ukrajine
Zatiaľ čo Macron rokoval s Putinom, ministri zahraničia Českej republiky, Slovenska a Rakúska sa vydali na návštevu Ukrajiny.

A Ukrainian flag in Kramatorsk, Ukraine, pictured on October 3, 2015

Spoločnou cestou na Ukrajinu ministri vyjadrili podporu politickej nezávislosti tejto krajiny, vyhlásil v Kyjeve šéf českej diplomacie Ján Lipavský. Zopakoval, že ruské požiadavky, aby sa NATO zaviazalo neprijať Ukrajinu za členský štát aliancie, sú neprijateľné.

„Priviezli sme jasnú správu: vyjadrujeme solidaritu Ukrajine aj podporu jej politickej nezávislosti,“ povedal Lipavský. Kyjev si podľa neho musí sám vybrať, či sa priblíži Severoatlantickej aliancii a Európskej únii. „Ruské požiadavky týkajúce sa Ukrajiny nemôžu byť predmetom diskusie,“ dodal.

PR článek

Další články autora