- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Prerušenie dodávky ruského plynu by malo vážne dôsledky na ekonomiku Európskej únie

Prerušenie dodávky ruského plynu by malo vážne dôsledky na ekonomiku Európskej únie
V prípade veľmi chladnej zimy a prerušenia ruských dodávok od februára by sa podľa inštitútu Bruegel mohli zásobníky plynu v EÚ do konca marca vyprázdniť

Eskalácia napätia medzi Západom a Ruskom kvôli Ukrajine vyvolala obavy ohľadom dodávok ruského plynu do Európy.

Európska únia by sa dokázala vysporiadať s krátkodobým prerušením všetkých dodávok ruského plynu. Malo by to však vážne ekonomické dôsledky a vyžiadalo by si to núdzové kroky na obmedzenie dopytu. Vyplýva to z analýzy bruselského inštitútu Bruegel, na ktorú sa dnes odvoláva agentúra Reuters.

Ukrajinský Naftogaz prosí Európsku úniu, aby zasiahla proti monopolu ruského Gazpromu

Obavy z prerušenia dodávok ruského plynu prinútili Európsku komisiu (EK) a Spojené štáty k skúmaniu možností alternatívnych dodávok.

Ak by Rusko zastavilo všetky dodávky plynu, musela by EÚ podľa inštitútu Bruegel zvýšiť dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) a zároveň zaviesť opatrenia na obmedzenie spotreby, napríklad uzávierky tovární.

Simone Tagliapietra z inštitútu Bruegel upozornil, že tento vývoj by mal zásadný vplyv na ekonomiku. „Takýto vojnový scenár by pre Európu znamenal ťažké a nákladné rozhodnutia na zvládnutie situácie,“ vyhlásil.

Rastúce ceny plynu už v posledných mesiacoch viedli k rastu nákladov európskych domácností a k obmedzovaniu produkcie v niektorých odvetviach, ktoré sú závislé od plynu.
Ruské dodávky pokrývajú zhruba 40 percent spotreby plynu v EÚ. V prípade veľmi chladnej zimy a prerušenia ruských dodávok od februára by sa podľa inštitútu Bruegel mohli zásobníky plynu v EÚ do konca marca vyprázdniť.

Industrial pipelines on pipe-bridge against blue sky

Ak by dodávky ruského plynu boli prerušené aj cez budúcu zimu, bolo by zvládnutie situácie pre EÚ ešte ťažšie. EÚ by musela prikročiť k ďalšiemu obmedzovaniu spotreby plynu, čo by mohlo znamenať zvyšovanie produkcie energie z uhlia, teda vyššie emisie oxidu uhličitého, či odklad plánovaného odstavenia zostávajúcich jadrových elektrární v Nemecku. A to by bolo politicky citlivé rozhodnutie.

PR článek

Další články autora