- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Predaj nových osobných áut v Európskej únii vlani klesol

Za poklesom je hlavne nedostatok polovodičov, ktorý ovplyvnil výrobu automobilov v celom roku, ale najmä v druhom polroku. Vo svojej správe to dnes uviedlo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). V Českej republike predaj osobných áut vzrástol, a to o 1,9 percenta na 206 876.

V decembri sa predaj nových áut v EÚ medziročne znížil šiesty mesiac za sebou, tentoraz o 22,8 percenta na 795 295 vozidiel. Väčšina trhov v tomto regióne zaznamenala dvojciferný pokles, vrátane štyroch najväčších. V Taliansku pokles predaja predstavoval 27,5 percenta, v Nemecku 26,9 percenta, v Španielsku 18,7 percenta a vo Francúzsku o 15,1 percenta.

Predaj sa v decembri naopak zvýšil v Bulharsku, Chorvátsku, Lotyšsku av Slovinsku. V Českej republike v decembri predaj nových osobných áut medziročne klesol o 20,3 percenta na 16 208.

Z väčších výrobcov sa v decembri nedarilo skupine Volkswagen, ktorá v EÚ predala medziročne o 31,6 percenta áut menej. Automobilke Škode Auto, ktorá je súčasťou skupiny, predaj v EÚ medziročne klesol o 28,9 percenta na 38 861 áut. Za celý minulý rok skupine Volkswagen predaj klesol o 4,8 percenta. Škode Auto potom o 9,8 percenta.

Pouring motor oil for motor vehicles from a gray bottle into the engine, , oil change, auto repair shop, service,

Výrazne nižší predaj (mínus 25 percent) mala v decembri aj skupina Stellantis, ktorej súčasťou sú značky Peugeot, Fiat alebo Citroën. O 21,6 percenta klesol v decembri predaj skupine Toyota. Najvýraznejšie ale klesol predaj značkám Honda (o 53,7 percenta), Jaguar Land Rover (o 43,3 percenta) a Mazda (o 42,6 percenta).

PR článek

Další články autora