Nemecko chce každý rok prilákať 400 tisíc kvalifikovaných pracovníkov z cudziny
Nová koaličná vláda v Nemecku chce každoročne prilákať 400 000 kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia.
Núti ju k tomu demografia aj nedostatok ľudí na trhu práce v kľúčových odboroch, ktorý by mohol ohroziť hospodárske oživenie po pandémii. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
„Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov je teraz tak vážny, že dramaticky spomaľuje našu ekonomiku,“ povedal týždenníku WirtschaftsWoche parlamentný vodca liberálnych slobodných demokratov (FDP) Christian Dürr, ktorého strana je súčasťou vládnej koalície. „Problém starnúcej pracovnej sily môžeme dostať pod kontrolu len pomocou modernej imigračnej politiky… Musíme čo najrýchlejšie dosiahnuť hranicu 400 000 kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia,“ dodal.
Sociálni demokrati kancelára Olafa Scholza, Dürrova FDP a Zelení sa vo svojej koaličnej dohode dohodli na opatreniach, ktoré majú Nemecko urobiť pre zahraničnú pracovnú silu atraktívnejšie. Patrí medzi nich bodový systém pre špecialistov z krajín mimo Európskej únie a zvýšenie minimálnej mzdy na 12 eur (asi 293 Sk) za hodinu.
Nemecký ekonomický inštitút v Kolíne nad Rýnom, ktorý je ústretový voči zamestnávateľom, odhaduje, že objem pracovnej sily v tomto roku klesne o viac ako 300 000 ľudí. Z trhu práce totiž odíde viac starších osôb, než koľko mladých do neho vstúpi.
Očakáva sa, že v roku 2029 tento rozdiel dosiahne už 650 000. V roku 2030 tak bude kumulatívny nedostatok ľudí v produktívnom veku asi päť miliónov. Počet zamestnaných ľudí v Nemecku, ktoré má zhruba 83 miliónov obyvateľov, v minulom roku napriek pandémii vzrástol takmer na 45 miliónov.
Po desaťročiach nízkej pôrodnosti a nerovnomernej migrácie predstavuje zmenšujúca sa pracovná sila aj demografickú časovanú bombu pre verejný dôchodkový systém v Nemecku, píše Reuters. Menej zamestnancov v ňom financuje dôchodky rastúcej masy penzistov, ktorí sa tešia z dlhšej priemernej dĺžky života.
Nemecká populácia je jednou z najstarších na svete a očakáva sa, že takmer štvrtina obyvateľov tam bude do konca tohto desaťročia staršia ako 67 rokov, poznamenala agentúra Bloomberg.
Kolínsky ekonomický inštitút zdôrazňuje význam migrujúcich pracovníkov pre nemeckú ekonomiku. Významný podiel tých, ktorí už do krajiny prišli pracovať, pôsobí v oblastiach, ktoré sa stretávajú s nedostatkom pracovných síl. Podľa výskumníkov sú to napríklad vodiči kamiónov alebo zdravotné sestry.
Tip redakcie: Načerpajte inšpiráciu a zaujímavé tipy.