- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Papierová ekológia a jej vplyv na automobilový priemysel

Životné prostredie a klimatická kríza sú v posledných rokoch témou, ktorá hýbe spoločnosťou. Je dôležité, aby túto hrozbu spoločnosť brala vážne, avšak unáhlené a nepremyslené riešenia môžu byť kontraproduktívne.

Prečo je ekológia v automobilovom priemysle dôležitá?

Vplyv automobilovej dopravy na životné prostredie je jednoznačne nezanedbateľný. Doprava bola zodpovedná za štvrtinu všetkých emisií oxidu uhličitého v EÚ v roku 2019, pričom podľa správy Európskej environmentálnej agentúry, viac ako 70 % znečistenia ovzdušia CO2 zapríčiňuje práve pozemná doprava (osobné autá, nákladné autá, ľahké nákladné autá a motocykle).

Ľuďmi spôsobené emisie skleníkových plynov zosilňujú v atmosfére skleníkový efekt, ktorý vedie k otepľovaniu planéty. Na zastavenie klimatickej zmeny je teda nevyhnutné prestať vypúšťať skleníkové plyny a dosiahnuť tzv. uhlíkovú neutralitu.

TIP: Znečisťovanie prostredia a plytvanie neobnoviteľnými zdrojmi sa netýka len jazdy v aute. Viete, ako ekologicky umyť vaše vozidlo, aby ste zbytočne nezaťažovali životné prostredie?

Sú elektroautá riešením?

Európska únia sa aktívne pokúša o znižovanie škodlivých emisií. Snahy obmedziť emisie CO2 sa vydávajú dvomi cestami: jednou je zvyšovanie účinnosti spaľovacích motorov a druhou prechod na iné palivá a pohony.

Možným a často skloňovaným riešením je prechod na elektromobily. Je však ich uhlíková stopa naozaj nižšia?

Aké sú výhody elektromobilov?

  • Žiadne výfukové plyny – elektromotor neprodukuje prakticky žiadne znečistenie a na nabíjanie batérie môžete využívať obnoviteľné zdroje energie
  • Lepší výkon – elektrické agregáty v mnohých prípadoch prekonávajú spaľovacie motory z hľadiska účinnosti
  • Dlhšia životnosť – elektromobily sa považujú nielen za ekologické, ale sú aj menej náchylné na poruchu
  • Tichý chod
  • Nezávislosť od rastúcich cien palív
  • Bezpečnosť – podľa mnohých odborníkov konštrukcia elektromobilov vrátane absencie palivovej nádrže výrazne zvyšuje bezpečnosť
  • Možnosť vjazdu do nízkoemisných zón
  • Šanca získať dotáciu na kúpu ekologického elektromobilu

Nedostatky elektromobilov

Významným nedostatkom je proces konštrukcie batérií – výroba lítium-nikel-kobalt-mangánových batérií zahŕňa veľké množstvo emisií oxidu uhličitého (1 kWh kapacity batérie môže „stáť“ životné prostredie až 200 kg uvoľneného CO2).

Pri zvažovaní kúpy elektromobilu, je potrebné zohľadniť aj infraštruktúru. Viete, aká je vybudovaná infraštruktúra pre automobily? Na Slovensku máme asi 1480 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených cca v 630 lokalitách. Základné pokrytie nabíjacími bodmi však zatiaľ nie je dostatočné.

Mýty vs. fakty

Koniec spaľovacích motorov

Európska únia sa zaviazala o výrazné zníženie emisií a to až o 55 % pre osobné automobily a 50 % pre dodávky do roku 2035. Často skloňovanou informáciou je aj zákaz predaja áut so spaľovacími motormi.

Nie je však pravda, že si takéto auto už nekúpite alebo ho nebudete môcť používať ak takéto auto vlastníte. Znamená to len, že si nekúpite v predajni nové auto so spaľovacím motorom. Zodpovednosť za stiahnutie z predaja je teda na predajcoch a nie na vás.

Štart stop systém

Ďalším pokusom o šetrenie životného prostredia je zavedenie štart stop systému, ktorý dokáže automaticky vypnúť motor vždy, keď automobil zastaví a nachádza sa v kľudovom režime. Vďaka vypínaniu motora by systém mal ušetriť palivo a znížiť množstvo emisií. Tieto výhody sú však naviazané prevažne na jazdu v meste či dlhých kolónach, kedy motor beží dlho “na prázdno”.

Treba však zohľadniť aj životnosť štartéru a akumulátora, ktorá sa pri využívaní tohoto systému výrazne skracuje. Systém tiež znižuje plynulosť premávky, pretože automobil potrebuje určitý čas na opätovné naštartovanie. Najväčšia neefektivita systému sa prejavuje v prípade, krátkych jázd v chladnom počasí, keď štart stop systém vypína studený motor, čo spôsobuje, že spotreba paliva je ešte väčšia.

DPF filter

Sprísňovanie emisných noriem nielen v Európe so sebou prináša už dlhé roky rôzne revolučné riešenia. Takýmto príkladom je aj DPF filter. V roku 2010 sa stali povinnou výbavou každého vozidla s naftovým motorom, avšak dnes o nich rozpráva pozitívne len málokto.

DPF filter, slúži na filtráciu pevných častíc nachádzajúcich sa vo výfukových plynoch. V útrobách filtra sa nachádza filtračná vložka, ktorej povrch je pokrytý účinnými kovmi. Neustálou filtráciou sa časom táto vložka zanáša, a preto je potrebné vedieť, ako vyčistiť DPF filter.

Napriek tomu, že správne pracujúci benzínový motor vyprodukuje až 200x menej častíc, ako diesel bez DPF, významnou nevýhodou DPF filtrov zostáva zvýšená spotreba, keďže sa časť paliva spotrebuje na regeneráciu filtra. Paradoxne, tak DPF filtre zvyšujú emisie CO₂.

Záver

Znižovanie škodlivých emisií a cesta k uhlíkovej neutralite sú nesmierne dôležité pre zachovanie kvality ľudského života na našej planéte. Následkom vplyvu človekom vypúšťaných skleníkových plynov sa Zem zohriala o 1°C za menej ako sto rokov. Podľa predpovedí sa do konca tohto storočia planéta v porovnaní so súčasnou teplotou oteplí ešte o ďalších 0,5–3 °C v závislosti od množstva vypúšťaných emisií skleníkových plynov.

Unáhlené a nepremyslené riešenia klimatickej krízy, nás však nemusia priviesť k uspokojivým výsledkom. Je preto dôležité, aby kroky vlád, korporácií aj jednotlivcov vedúce k znižovaniu emisií boli robené po dôkladnom zvážení všetkých faktorov a zodpovedne.

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR článek

Další články autora