- Komerční sdělení -aktualne
zprávy

Americké štáty žalujú Google. Zasahuje podľa nich do súkromia užívateľov

Tri americké štáty a federálny okrsok okolo metropoly Washingtonu podali v pondelok žalobu na americkú technologickú spoločnosť Google.

Spoločnosť podľa nich zasahuje do súkromia svojich zákazníkov. Užívatelia podľa sťažnosti v podstate nemajú možnosť zamedziť tomu, aby firma sledovala ich polohu.

Sledovanie používateľov?
Google, ktorý prevádzkuje najväčší internetový vyhľadávač rovnakého názvu, podľa žaloby používateľa klame. Dáva im totiž falošný dojem, že sa môžu rozhodnúť, ktoré informácie o nich Google zhromažďuje, informuje agentúra AP. Google sa chce brániť a tvrdí, že žaloba vychádza zo zastaraných a nepresných informácií.

Súd EÚ zamietol sťažnosť spoločnosti Google proti protimonopolnej pokute od Európskej komisie

„Zákazníci, ktorí používajú produkty Googlu, nemôžu Googlu zabrániť v tom, aby zaznamenával, ukladal a speňažoval ich polohu,“ píše sa v žalobe podanej na federálnom okrsku. Technologický obor má podľa nej „bezprecedentnú schopnosť monitorovať každodenné aktivity zákazníkov“.

„Podnikateľský model Googlu závisí od neustáleho sledovania užívateľov,“ uviedol vo vyjadrení generálny prokurátor federálneho okrsku Karl Racine. Podobné sťažnosti na súd dali aj jeho kolegovia zo štátov Texas, Indiana a Washington.

Google má podľa Racina značný finančný záujem na tom, aby zahmlieval ohľadom toho, akým spôsobom zbiera a nakladá s dátami o polohe svojich užívateľov. Podľa žaloby používateľom zámerne komplikuje snahu zo zhromažďovania dát sa vyviazať.

Údaje o polohe zákazníkov pritom zohrávajú kľúčovú úlohu v predaji digitálnej reklamy, ktorý materskej spoločnosti Googlu za rok 2020 priniesol na tržbách 150 miliárd dolárov.
Hovorca firmy Jose Castaneda médiám povedal, že sa Google chce proti žalobe brániť a „uviesť veci na pravú mieru“. „Generálni prokurátori prišli s prípadom založeným na nepresných tvrdeniach a zastaraných vyhláseniach ohľadom našich nastavení,“ uviedol vo vyjadrení.

Interné dokumenty o zlom vplyve Instagramu na deti vyniesla bývalá zamestnankyňa Facebooku

Google podľa neho v posledných rokoch urobil množstvo vylepšení, vďaka ktorým je možné jednoducho spravovať, ako sa nakladá s dátami o polohe užívateľov. Firma tiež obmedzila množstvo dát, ktoré o svojich zákazníkoch ukladá, pokračuje vyhlásenie.

Mountain View, Ca/USA December 29, 2016: Googleplex – Google Headquarters with Android figure

Google sa dostal do viacerých sporov v USA aj v EÚ najmä kvôli zneužívaniu svojho výsadného trhového postavenia pri vyhľadávaní obsahu na internete a poskytovaní reklamy. Novo podaná žaloba je v podstate totožná so sťažnosťou z roku 2020 z Arizony, ktorou sa teraz zaoberajú súdy.

V rámci tohto sporu vyšlo najavo, že aj niektorí zamestnanci Googlu vyjadrovali pochybnosti ohľadom toho, ako firma nakladá s dátami užívateľov, ktorí dali najavo, že nechcú, aby firma zaznamenávala ich polohu.

PR článek

Další články autora